fbpx

Arménie: nádherná země s komplikovanou a smutnou historií

Led 16, 2019
Arménie
2 0

Arménská republika, lidově Arménie, leží v Zakavkazsku. Některé definice tvrdí, že Arménie je pomyslná hranice mezi Evropou a Asií, ale historicky tomu tak není. Arménie má velmi bohatou a také smutnou historii. O arménské genocidě se dodnes tolik nemluví, i když by se dala přirovnat k holocaustu za 2. světové války.

Něco málo z historie

Arménie je stát s velmi starým kulturním dědictvím. Byla první zemí, jež přijala křesťanství jako státní náboženství vůbec. Bylo to v roce 301 n. l. a hned poté tak učinila i sousední Gruzie. Dodnes je tu národní identita velmi svázána s náboženstvím (Arménská apoštolská církev). Na druhou stranu se není čemu divit, jsou to jediné dvě křesťanské oblasti, okolo jsou pouze muslimské země.

Arménii již od prvopočátků tvořily menšiny z mnoha zemí světa. Měly podobný osud jako Židé, jelikož se staly terčem genocidy ze strany Turků. Dle statistik se odhaduje, že během 1. světové války Turci zavraždili 1,7 milionu Arménů. Rozsáhlá část historické Arménie dnes patří Turecku (jezero Van, Ararat) a část i bývalému SSSR.

Arménie se osamostatnila po rozpadu SSSR v roce 1991. V té době už byla ve válečném konfliktu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach (autonomní oblast, kde žijí hlavně Arméni). Po válce mnoho obyvatel ze země odešlo do zahraničí, hlavně do USA, Ruska, Francie a Řecka, kvůli finanční situaci.
Dodnes má Arménie komplikované vztahy se svými dvěma sousedy – s Tureckem a s Ázerbájdžánem. Díky tomu se snaží spolupracovat s Ruskem, ale i se státy EU a NATO.

Díky válečným konfliktům země přišla o mnohá území a dost se oslabila. Arméni jsou dnes vděční za svobodu a relativní vyspělost, nicméně místní mladí lidé vidí rozdíl mezi jednotlivými zeměmi a pokud můžou, snaží se odejít do zahraničí za lepšími životními podmínkami. Není to však jednoduché, s většinou zemí mají totiž vízovou povinnost.

Jerevan

Hlavní a také největší město Arménie, přebývá zde zhruba jeden milion lidí. Celá Arménie má okolo 2,9 milionu obyvatel, takže cca 30 % populace žije v hlavním městě. Jerevan je považován za jedno z nejdéle osídlených míst na světě vůbec.

Jerevan se nachází v blízkosti tureckých hranic a tak, když v Arménii probíhají křesťanské svátky, turecké hranice jsou pro Armény otevřené. Ti tak mohou navštívit kostely v bývalých arménských oblastech (hora Ararat) a oslavit tyto svátky se svými rodinami. Po svátcích ale Arméni musí striktně zpět do své země. Nepřátelství mezi těmito dvěma zeměmi je tu cítit dodnes.

Samotné centrum Jerevanu je z 8. století př.n.l., ale kvůli mnohým zemětřesením se zde nedochovaly žádné historické památky. Centrum města bylo tedy vybudováno v minulém století. Velkým lákadlem pro turisty je zcela jistě Muzeum arménské genocidy. Před muzeem je park, kde politici a různé významné osobnosti vysázely stromy jako symbol památky 1,5 milionu obětí vyvražďování. Návštěva muzea je silným a otřesným zážitkem, ale lidé by jistě měli vidět a vědět o tom, co se zde stalo před sto lety, tedy z historického pohledu vlastně nedávno.

Dále můžete navštívit budovu Opery, před níž stojí socha Arama Chačaturiana, oblíbeného arménského skladatele. Ač jsme v křesťanské Arménii, nalezneme zde také muslimskou mešitu, která slouží místní íránské komunitě. Za návštěvu také stojí památník písemnictví (Matenadaran).

Po celém centru města je mnoho pěkných kaváren a restaurací, které určitě doporučujeme navštívit a vyzkoušet zde arménské jídlo, které společně se spoustou dalších věcí můžete nakoupit v typické orientální tržnici.

http://www.martina-pecinova.cz

Ahoj všem, jsem Martina a miluji cestování! Tahle láska přišla hlavně po studijním pobytu Erasmus+, kdy jsem procestovala velkou část Balkánu, potkala jsem moc fajn lidi a začala více fotit. V zahraničí jsem se seznámila s mým manželem a společně se snažíme cestovat, jak jen to jde. Vlastním web www.martina-pecinova.cz, kam píši o našich výletech, ale i praktické rady ohledně cest atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.