Lenka: cestováním po Asii ke splnění snu o vlastním podnikání

Led 18, 2019
Cestopisy & rozhovory
4 0

Lenka strávila v jihovýchodní Asii celkem rok. Především cestovala, ale také si zkusila, jaké to je žít v Thajsku v podmínkách, které si u nás asi ani nedovedeme představit. Co všechno jí cesta dala a jak jí navedla k vlastnímu podnikání? Dozvíte se v našem dnešním rozhovoru.

Jak tě napadlo vydat se cestovat? Bylo to dlouhodobější přemýšlení nebo spontánní nápad? A proč zrovna Asie?

Původní myšlenka byla vyzkoušet si někde dlouhodobě žít, lákalo mě Thajsko. Tahle myšlenka byla v hlavě dost dlouho, možná i 3 roky, ale taky tam bylo samé kdyby. Ty časem odpadaly a přišla nutná potřeba změny. Tak jednou večer přišel spontánní nápad teď nebo nikdy. Pamatuju si to, jako kdyby to bylo včera, když kamarádce z ničeho nic říkám, že asi odjedu. Její odpověď byly vytřeštěné oči a „cože“? (smích) Druhý den jsem to řekla mámě a už to byl rozjetý vlak, ze kterého nešlo vyskočit. Nakonec se z toho vyvinulo cestování po jihovýchodní Asii.

Přiletěla jsi poprvé do Asie a rovnou sama a na dlouhou cestu, jaké byly tvoje pocity první den po přistání?

Přistála jsem v Singapuru a šla se rovnou podívat na Marina Bay Sands. Sedla jsem si před ní na zem a zírala na ty mrakodrapy s myšlenkou „já jsem fakt tady“. Druhý den jsem seděla na lavičce, koukala na lodě a ptala se sama sebe, jestli si to takle dokážu představit ještě půl roku (to byl původní plán).

Které země jsi v Asii navšítvila a jak dlouho jsi byla na cestě?

Singapur, Indonésii, Malajsii + Borneo, Filipíny, Srí Lanku, Thajsko, Myanmar a Vietnam. Na cestě jsem byla 10 měsíců v kuse a pak jsem se ještě na 2 měsíce vrátila.

Ze zemí, které jsi navštívila, překvapila tě některá vyloženě negativně a některá naopak pozitivně?

Nemůžu říct, že vyloženě negativně, všechno se odvíjí od očekávání. Nejvíc jsem se těšila na Myanmar a ten mě taky nejvíce zklamal. Bohužel už to tam není tak sluníčkový a turisticky nezkažený, jak jsem o tom slyšela. Možná jsem prostě měla jen smůlu na lidi. Ještě mě trošku překvapilo chování lidí v severním Vietnamu, většina lidí se mě tam dost nevraživým způsobem snažila natáhnout. Naopak velice mile jsem byla překvapená z Filipín a Indonésie. Všechno je to o lidech, který po cestě potkáš.

Kdybys měla vybrat jeden top zážitek z celé cesty, který by to byl?

Uf, těch zážitků bylo spoustu, ale jako první mi naskočí východ slunce nad sopkou Bromo na Jávě. Vidět Bromo bylo pro mě strašně vytoužený.

A naopak byly i nějaké krizové momenty?

Samozřejmě, takový to zoufalství. Někdy prostě nic nefunguje tak jak má, jseš uprostřed ničeho, nikdo ti nerozumí, je ti blbě, nejradši by si mrskla s krosnou o zem a nic neřešila, ale nikdo jiný to za tebe nevyřeší, ty musíš. Naštěstí mě za celou cestu nepotkala žádná vážnější nemoc nebo úraz, takže ty krizovky byly jen v hlavě.

Cestovala jsi většinou samotná holka a dost lidí si myslí, že je to nebezpečné. Jak to vidíš ty? Myslíš, že holky mají při cestování nějaké výhody nebo nevýhody?

Myslím, že tady dost záleží na zemi. Pokud jsi v zemi, kde jsou lidé přátelští a pohostinní, tak budeš mít jako holka spoustu výhod. Jinde naopak můžeš působit jako snadný cíl. Obecně je ale Asie bezpečná.

Co tě na Asii baví a co tě naopak štve?

Baví mě, že je nesvazujou pravidla, stres a materiální věci. My se v Čechách furt za něčím honíme a řešíme blbosti. Když sklouznu do evropskýho režimu, tak mě trochu vytáčí, že nic neplánují dopředu a nakládání s časem.

Jaký byl návrat domů po 10 měsících, musí to být docela šok co?

První měsíc jsem byla jak Alenka v říši divů. Jako kdybych byla v Praze cizinec.

Galerie

Po pár měsících v ČR jsi se do Asie vrátila, jaký byl důvod návratu?

V Thajsku jsem někoho potkala a chtěla jsem si vyzkoušet tam s ním žít. Proto jsem se tam vrátila na 2 další měsíce.

Vyzkoušela sis tedy život v Thajsku s místním partnerem, musí to být asi docela těžké přijmout všechny kulturní rozdíly, dokázala by jsi srovnat pozitiva x negativa v porovnání s českými partnery? Co tě třeba překvapilo, co funguje jinak než u nás?

Rozdíl je ve zvycích a náboženství. Myslím si, ale že dost záleží na jedinci. Z toho, co jsem poznala můžu akorát zmínit, co se mi líbí a nelíbí. Líbí se mi, že jim samotným dojde, co je potřeba v domácnosti udělat a nemusí se jim to 10x připomínat jako českým chlapům (smích). Taky jsou hodně orientovaný na rodinu a o ženu se umí postarat. S čím jsem bojovala je, že jak nejsou materiálně založený, nemají žádný ambice a sny. Chybí tam tedy chuť se rozvíjet nebo vzdělávat. S tím souvisí podmínky, ve kterých žijou a všude přítomný bordel, který já nesnáším. Taky s nimi nejde nic naplánovat dopředu. Shrnula bych to tak, že oni potřebujou k životu něco jinýho, než my (rodinu a držet pospolu, ne mít nejluxusnější auto a pořádek v domě) a buď se s tím smíříš nebo ne.

Od vztahů k další podstatné věci, která dost lidí zajímá – jak je finančně možné dlouhodobě cestovat, jak sis financovala cestu ty?

Dost jsem si našetřila a ze začátku jsme pracovala online, jako takový přivýdělek. Také jsem vyzkoušela workaway (pár hodin práce denně výměnou za ubytování a stravu).

Spousta lidí zastává názor, že lidi, co dlouhodobě cestují se jenom flákají, co si o tom myslíš?

Spousta lidí si myslí, že cestování je jen o válení se na plážích. Pravda je, že někdy za den můžeš řešit několik nestandartních situací, na který v běžným životě ani nemusíš narazit. Cesta tě naučí si v takových situacích umět poradit, a jak já říkám neposrat se z toho. (smích) Cestování je taky o ujasnění si priorit, důvěře druhým, vyjednávání a hledání nejlepších možností. Když navíc cestuješ sám, není tam nikdo, kdo za tebe rozhodne nebo problém vyřeší. Naučíš se fungovat samostatně, ale zároveň to automaticky neznamená, že nikoho nepotřebuješ, jak si taky mnozí myslí.

Ty jsi si ty priority po cestě ujasnila a navedlo tě to až k tomu, začít vlastní online podnikání. Do čeho jsi se pustila?

Projekt se jmenuje Češi po světě a je to portál, který sdružuje Čechy (Slováky), kteří žijí v zahraničí a poskytují tam nějaké služby pro krajany, např. ubytování, dopravu, výlety atd. A nezůstane jen u těchto služeb. Brzy se objeví třeba nabídka dobrovolničení v Ugandě, kterou zajišťuje česká spojka Dana nebo organizaci svatby v zahraničí a vyřízení dalšího papírování spojených s pobytem nebo prací v zahraničí. Zkrátka ten, kdo se chystá do zahraničí na dovolenou, za prací nebo se tam stěhuje, může si zde vybrat z různých služeb.

Aktuálně jsi v ČR, myslíš, že zde vydržíš nebo už tě to táhne na další cesty? Jaké máš další plány?

Samozřejmě bych nejradši obletěla celej svět, (smích) ale jeden velký sen už jsem si splnila a na řadě je další. Chci teď pracovat na svém projektu Češi po světě a tak se teď zdržím v ČR. Nicméně si v průběhu roku určitě někam vyrazím.

Lenka Králová

Původní profesí finanční účetní. Jednoho dne se rozhodla, že už nebude čekat, odhodí všechny kdyby a pojede si splnit svůj sen. Na svém kontě má Evropu, Izrael, Palestinu, Kubu, Mexiko a teď k tomu přidala ještě jihovýchodní Asii. Cestování na hřebík rozhodně pověsit nehodlá, jen se teď bude věnovat svému dalšímu snu. Pokud se chcete podívat na její projekt najdete ho na webu Češi po světě, nebo na Facebooku Češi po světě. pokud si chcete přečíst její historky z cest, můžete se podívat na její osobní Facebook Léňa v luftu.

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.