fbpx

Írán: opomíjená perla Perské říše

Dub 3, 2019
Inspirace na cesty
1 0

Íránská islámská republika, ležící v Přední Asii, vznikla na území starověké Persie, která byla dějištěm mnoha významných historických událostí. Do dnešních dob se ze slavné Perské říše uchovala spousta nádherných památek, kterým se teď můžeme v Íránu obdivovat. Počet obyvatel tu dosahuje přes 80 milionů čímž se řadí mezi 20 nejlidnatějších zemí světa. Díky své rozloze patří mezi 16 největších zemí světa. Jedná se o multikulturní zemi, kde největší procento obyvatel tvoří Peršané. Menší národnostní skupiny tvoří Kurdové a Azerové. Írán je poměrně opomíjenou destinací, ale je zde bezpečno, tradiční jídlo je vynikající, lidé jsou přívětiví, takže co víc si přát? Jen zabalit a nakoupit letenky! Do hlavního města Teheránu se dostanete letecky z Prahy s jedním přestupem buď s Turkish Airlines, Qatar Airways nebo s Pegasus Airlines.

Historie Íránu

Írán má dlouhou, téměř 3000 letou historii. Během starověku tu vznikly 2 říše – říše Médů a Achaimenovců. Následně tato oblast postupně patřila Alexandru Velikému, Arsakovcům, Sasánovcům, Sleukovcům a nakonec kočovným Arabům. Politicky bylo území sjednoceno až díky Mohamedovi, ale během 9. století se opět začalo rozpadat. Opět začal boj dynastií. Velmi významnou osobností je pro Írán poslední monarcha Muhammad Rezá Pahlaví.

Až ve druhé polovině 20. století byl režim svržen díky hojným demonstracím. Islámská republika byla na spadnutí. Dnes je Írán demokratickou republikou v čele s prezidentem.

Krajina Íránu

Do Íránu by měli vyrazit hlavně milovníci hor a horských túr, jelikož valné většině krajiny dominují horstva. Na východě se nachází rozsáhlé pouště a celkově je tato oblast velmi suchá.
Početná jezera, roztroušená po celé zemi, bohužel kvůli vysokým teplotám postupně vysychají nebo jsou již zcela vyschlá. Srážek tu po celý rok moc není, přes zimu ve vyšších oblastech občas sněží.

Co navštívit v Íránu

Teherán

By někdo mohl popsat jako megalopoli s nečistým vzduchem a auty na každém kroku. Ano, pravda, ale na druhou stranu tu najdete mnoho fajn míst, drobných krámků, restaurací, mešit či bazarů (tržišť), které stojí za návštěvu. Íránská kultura je plná atraktivních vzorů, pestrých barev i exotických podmanivých zpěvů.
Asi nejznámější místo v celém Teheránu je hrobka Seyeda Ruholláha Musavího Chomejního, vůdce revoluce z roku 1979. Každý den ji navštíví tisíce turistů z celého světa. Mešita Tehran Bazaar Mosque je překrásné místo pro odpočinek a relaxaci. A o kousek dále se rozkládá tržiště u paláce Golestán. Doporučuji i návštěvu muzea The National Jewellery Treasury, kde najdete poklady z dob Perské říše.

Persepolis

Je pozůstatkem slavného starověkého města, které bylo zničeno Alexandrem Velikým. Jedná se o jedno z nejvíce navštěvovaných měst v celém Íránu. Pokud si půjčíte auto, dostanete se sem relativně snadno a myslím, že milovníci historie tu stráví klidně celý den.

Isfahán

Město, kde je toho opravdu mnoho k vidění. Při prohlídce můžete začít hlavním náměstím Imáma Chomejního, které je údajně 2. největší náměstí na celém světě. Ve své prohlídce můžete dále pokračovat na Most 33 oblouků, Arménskou katedrálu Vank, Pavilón čtyřiceti sloupů, Páteční mešitu, Imámovu mešitu, Lotfolláhovu mešitu či umělecký bazar.
Na toto město se doporučuje si vyhradit alespoň 3 dny, abyste stihli vše projít.

Galerie

http://www.martina-pecinova.cz

Ahoj všem, jsem Martina a miluji cestování! Tahle láska přišla hlavně po studijním pobytu Erasmus+, kdy jsem procestovala velkou část Balkánu, potkala jsem moc fajn lidi a začala více fotit. V zahraničí jsem se seznámila s mým manželem a společně se snažíme cestovat, jak jen to jde. Vlastním web www.martina-pecinova.cz, kam píši o našich výletech, ale i praktické rady ohledně cest atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.