fbpx

Jak poznat místní kulturu a zlevnit si cestování? Staňte se dobrovolníky

Říj 19, 2018
Rady & tipy
3 1

Zajímáte se při cestování o to, jak žijí místní lidé, jaké jsou jejich zvyky, kultura a tradice? Chcete poznat danou zemi opravdu do hloubky, podívat se na neturistická místa a mít zážitky, které při běžné dovolené nezažijete? Zároveň byste rádi trochu odlehčili váš rozpočet na cestování? Pokud jste na všechny otázky odpověděli ano, jste už jen krůček od toho, stát se dobrovolníkem (nejen) v Asii. V závislosti na podmínkách konkrétní nabídky budete mít ubytování a stravu zadarmo výměnou za pár hodin práce denně. Vrátíte se domů bohatší o zážitky i zkušenosti a vaši peněženku to navíc nebude stát téměř nic. Neodolatelná nabídka, že?

Co všechno vám může přinést práce dobrovolníka

 • budete žít s místními a díky tomu poznáte detailně jejich tradice, zvyky i chování. Zbavíte se svých předsudků vůči ostatním.
 • často se podíváte i tam, kam turisté obvykle nezavítají. A i když budete v turistických oblastech, místní vám často ukáží místa, která jsou ostatním běžným návštěvníkům skrytá.
 • na spoustě místech budete pracovat s dalšími dobrovolníky. Naučíte se tak spolupráci, komunikaci, trpělivosti a toleranci.
 • na spoustě místech budete naopak sami a naučíte se žít sami se sebou
 • díky spolupráci s dobrovolníky z jiných zemí si vylepšíte svoji angličtinu
 • občas natrefíte i na práci, která nebude dle vašich představ. Na dobrovolničení ale nejste existenčně závislí a můžete kdykoli odejít. Naučí vás to vážit si sami sebe, vyjednávat a nenechat se sebou manipulovat.
 • ne vždy budete mít komfortní ubytování, stravu, která vám vyhovuje a další pro nás základní a běžně dostupné civilizační vymoženosti. Naučí vás to skromnosti, pokoře, minimalismu a až se vrátíte domů, budete si daleko více vážit všeho, co máte.
 • práce může být někdy fyzicky i jinak náročná. O to víc si pak budete vážit té vaší.
 • podstatou dobrovolnictví je spíše výměna a nabytí zkušeností, ale úspora financí je rozhodně příjemným bonusem. Pokud si odpustíte i alkohol a zábavu, může vás pobyt ve většině zemí Asie vyjít doslova na pár korun.

Co můžete dělat a na co si dát pozor?

Prací, které můžete jako dobrovolník vykonávat, je celá řada. Namátkou zmiňujeme některé z nich: práce na farmácheko projektech, výuka angličtiny, pomoc v restauracích a ubytovacích zařízeních, pomoc charitativním organizacím, pomoc s propagací a sociálními médii nebo třeba pomoc v buddhistických centrech. Pozor si dejte na vízové podmínky. Některé země zakazují na turistická víza vykonávat práci včetně dobrovolnické bez příslušných pracovních povolení a postihy mohou být velice striktní.

Kde si najít práci jako dobrovolník?

 • servery specializující se na zprostředkování dobrovolnictví. Nejznámější jsou WorkawayHelpX.
 • některé servery zprostředkovávající dobrovolnictví vyžadují vstupní poplatek. Pokud se mu chcete vyhnout, zeptejte se v místních facebookových skupinách.
 • cestujete-li dlouhodoběji, někde se vám zalíbilo a máte čas, poptejte se osobně v okolí.
 • najděte si české nebo místní charitativní organizace a podívejte se, zda nenabízejí nějaký program. Pokud ne, zkuste se nabídnout sami.

Tipy, jak být úspěšný při hledání místa dobrovolníka

Nabídek je celá řada, ale zájemců také. Mějte pečlivě, detailně a pravdivě vyplněný profil. Zvýšíte tak šanci, že zaujmete potencionálního zaměstnavatele. Na základě dobře vyplněného profilu včetně informací o místě, kam se chystáte, vás může zaměstnavatel oslovit i sám. Před odesláním poptávky si dobře prostudujte recenze. Jet na práci bez recenzí je risk, který se může, ale nemusí vyplatit. V okamžiku, kdy začnete komunikovat se zaměstnavatelem, nebojte se zeptat na vše, co vás zajímá. Předejdete tak budoucím nedorozuměním.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.