Jaké památky můžete navštívit v Turecku a jak se zde přepravovat?

Lis 18, 2018
Inspirace na cesty

Pro typickou letní rodinnou dovolenou je Turecko relativně levnou destinací. Nově se ze stejného důvodu stává i cílem digitálních nomádů, pro které je zde levno a navíc spousta příležitostí k výletům. Jaká zajímavá místa můžete v Turecku navštívit, jak se do Turecka dostanete a jak se zde můžete přepravovat vám prozradíme v dnešním článku.

Jak se dopravit do Turecka a jak se přesunovat po Turecku

Do Turecka se můžete dostat celoročně přímými linkami Praha
– Istanbul s Turkish Airlines nebo Pegasus Airlines. Poté přestup na tuzemské lety do dalších destinací. Přes letní sezónu jsou přidány přímé lety z Brna, Ostravy nebo Pardubic do typických dovolenkových destinací jako je Antalya (setkáte se i s názvem Alanya), Dalaman, Bodrum a další. Do Turecka se dostanete i z Bratislavy, Vídně nebo Berlína, záleží, které letiště máte blíž. Letenky se průměrně pohybují v ceně přibližně cca 2 000 až 3 000 Kč/osoba/cesta. Pegasus Airlines má často slevové akce a letenky se dají sehnat i výrazně levněji. Obecně platí, že je finančně výhodné kupovat letenky s předstihem zhruba 4 až 6 měsíců dopředu. Při koupi letenek nezapomeňte, že v Istanbulu jsou 2 letiště – Atatürk Airport v evropské části Istanbulu a Sabiha Gökçen v té asijské. Nově se staví ještě jedno letiště a dle plánů má být největší na světě.

Doprava po Turecku je náročná a zdlouhavá. Jedná se o velkou zemi, takže přejezd z jedné části do druhé trvá několik hodin nebo i celý den a noc. Místní nejčastěji volí dopravu letecky. Při včasném nákupu letenek vychází let finančně stejně jako autobusová jízdenka. Vzhledem k úspoře času je tedy lepší přelet. Pokud chcete jet do lokality, kde není letiště, potom volte autobusy nebo vlaky.

Veřejná doprava ve městech je zcela jiná než v Evropě. Místní autobusy nemají jízdní řády, takže nikdy nevíte, kdy přesně mají odjezd. V Istanbulu se můžete setkat s metrobusy, což jsou speciální městské autobusy, které jezdí velmi často a mají vlastní silnici. Je to proto, aby se zrychlila doprava, protože v Istanbulu jsou kolony a dopravní zácpy na denním pořádku. Množství lidí čekajících na autobus je o dost vyšší, než kapacita autobusů nebo metrobusů. Je tedy zcela běžné, že lidé čekají na autobus i několik desítek minut, než se na ně dostane řada. Ve všední den po práci se čeká na metrobus v průměru 40 minut a to i přesto, že jezdí každých cca 4-7 minut. Fronta je tak velká, že není možné, aby se všichni do autobusu vešli a tak musí čekat na další.

Turecko je rozlehlá země a pokud zde chcete cestovat, musíte se obrnit velkou trpělivostí. Na druhou stranu nabízí spoustu krás, za kterými se občas náročná cesta vyplatí podniknout.

Galerie

[ngg src=“galleries“ ids=“17″ display=“pro_horizontal_filmstrip“]

Památky Turecka

Turecko je velmi rozmanitá země, kde najdete krásné hory, teplé moře, historická místa, ale i nádherné parky. Určitě každý turista, který se rozhodne pro návštěvu Turecka, by měl strávit alespoň pár dní v Istanbulu a pak pokračovat dál.

Istanbul

Istanbul je kosmopolitní velkoměsto na hranici mezi Evropou a Asií a díky tomu je tu skvělá atmosféra. Vše je ještě umocněno občasným zvukem ezanu (svolání k modlitbě) či vůní místního jídla. Turisty nejvíce navštěvovaná místa v Istanbulu jsou – Mešita sultána Ahmeda (Modrá mešita), Palác Topkapi (bývalá residence sultánů), Grand Bazar (krytá tržnice, kde můžete zakoupit suvenýry, zlato, koberce, oblečení, keramiku nebo koření), Hagia Sophia (dříve mešita, poté chrám a dnes muzeum pro turisty). Doporučujeme také plavbu lodí na Princovy ostrovy, odkud je krásný výhled na Istanbul a krásně si zde odpočinete. Pokud chcete prozkoumat celý Istanbul, je třeba asi týden, pro návštěvu hlavních míst vám budou stačit tři dny.

Kapadokie

Dalším místem, které stojí v Turecku za návštěvu, je Kapadokie. Turisty vyhledávána hlavně kvůli krásné krajině v národnímu parku Nevşehir a Goreme. Nachází se v nich erozní útvary s vytesanými vesnicemi či podzemními městy. Celou oblast Kapadokie si můžete prohlédnout z výšky při letu balónem. Speciálně při východu slunce vás čeká krásný pohled na celé údolí.

Pamukkale a Hierapolis

Hierapole je bývalé antické město, kde můžete obdivovat pozůstatky lázní a chrámů. Bylo postaveno v místě, které se nazývá Pamukkale a je jedním z nejvíce navštěvovaných míst Turecka vůbec. Nachází se zde svah pokrytý minerálními prameny a bílým travertinem. Během několika let se na svahu vytvořily úchvatné kaskády, jezera a terasy.

Ankara

Hlavní město Ankara není moc navštěvované turisty, má to samozřejmě svůj důvod. Ankara je celkem mladé moderní město, stala se hlavním městem teprve v roce 1923, do té doby to byl Istanbul. Tudíž všechny historické památky jsou tam. I tak stojí Ankara za návštěvu! Můžete zde obdivovat mnoho moderních bulvárů, mešitu Kocatepe či mauzoleum Atatürka.

Další známé i neznámé památky

Na celém území Turecka je dodnes možné spatřit pozůstatky římských památek. Největším zachovalým římským amfiteátrem je Aspendos ležící kousek od Antalye. Běžně je možné spatřit pozůstatky a ruiny římských památek téměř kdekoliv – u pláží, mimo města nebo v údolích. I proto vás může překvapit, že při cestě na pláž za město budou někde chtít vstupné. Nejspíš je zde nějaká památka, braná například jako „muzeum“, ale většina lidí o ní neví a jezdí se zde jen koupat a slunit. Mezi další místa, které doporučujeme navštívit patří Trója, Hattusa, Vanské jezero, hory Nemrut či Ararat, ten je nejvyšší horou Turecka.

Díky politické situaci si mnoho turistů návštěvu Turecka v posledních letech rozmyslelo. Ale faktem je, že Turecko je bezpečné i pro mladé sólo cestovatelky. Nikdy jsem se na ulici necítila nebezpečně, spíše naopak. Ochota pomoci a pohostinnost místních, i přes jazykovou bariéru, je až neuvěřitelná. Návštěvu Turecka rozhodně doporučuji.

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

http://www.martina-pecinova.cz

Ahoj všem, jsem Martina a miluji cestování! Tahle láska přišla hlavně po studijním pobytu Erasmus+, kdy jsem procestovala velkou část Balkánu, potkala jsem moc fajn lidi a začala více fotit. V zahraničí jsem se seznámila s mým manželem a společně se snažíme cestovat, jak jen to jde. Vlastním web www.martina-pecinova.cz, kam píši o našich výletech, ale i praktické rady ohledně cest atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.