Matyáš: na cestách po 30 zemích Asie s foťákem kolem krku

Led 2, 2019
Cestopisy & rozhovory

Matyáš navštívil celkem 88 zemí na světě, z toho 30 v Asii. My jsme mu položili naši obvyklou sadu otázek a tak se můžete dozvědět, kde všude byl, jaké – pro nás poměrně neobvyklé destinace – navštívil i jak si financuje cestování. Díky svojí vášni pro fotografování nám Matyáš poskytl nádherné fotografie ze svých cest, takže nezapomeňte nakouknout i do galerie.

Jak tě napadlo vydat se cestovat? Bylo to dlouhodobější přemýšlení nebo spontánní nápad?

Cestoval jsem už od mala s rodiči, takže to pro mě nebylo nic nového. Během studií jsem pak cestoval o prázdninách a tím to začalo.

Které země jsi v Asii navštívil a jak dlouho už jsi cestoval/cestuješ?

V Asii jsem navštívil docela hodně zemí. Myslím, že skoro 30. Bylo to během vícero cest, celkem jsem tam strávil něco přes 17 měsíců.

Číňané nejsou všeobecně jako turisti úplně oblíbení, jak jsi je vnímal ty u nich doma, v jejich vlastní zemi?

Některé jejich zvyky (plivání, srkání atd.) nejsou pro Evropana úplně příjemné, ale celkem to šlo. A jejich stádní chování může být i výhodou. Na některých místech jsou všichni, ale o kus vedle už je člověk úplně sám. Myslím, že až začnou víc cestovat Indové, žebříček neoblíbených turistů se změní.

Byl jsi v těch méně tradičních a navštěvovaných zemích jako například Kyrgyzstán, Ázerbajdžán nebo Bangladéš. Co tě na nich zlákalo, jak tě napadlo sem jet?

Zrovna tyto země nejsou úplně nenavštěvované. Zejména Kyrgyzstán je docela turistický hit. Naopak třeba v Bangladéši nebo Kuvajtu jsem o turistu skoro nezavadil. Každopádně hlavním lákadlem je pro mě prostě to, že jsem tam ještě nebyl.

Lidé v těchto zemích asi nejsou příliš zvyklí na turisty, jak jsi se domlouval a jak se tady k tobě chovali?

Všechny tebou zmiňované země byly součástí Sovětského svazu, takže se tam i dnes dá snadno domluvit rusky. Právě kvůli letošní cestě do těchto zemí jsem loni strávil nějaký čas v Kyrgyzstánu a Bělorusku na intenzivních kurzech ruštiny. Proto pro mě nebyl velký problém se s kýmkoli domluvit. Jen v Ázerbajdžánu jsem narazil na větší počet lidí, kteří neovládali žádný cizí jazyk. Schopnost domluvit se rozhodně byla velkou výhodou, nepochybně to zlepšilo i chování lidí ke mně. Ovšem třeba znalost španělštiny v Latinské Americe chování místních vůči turistovi mění mnohem víc.

Je některá ze zemí v Asii, co tě oproti očekávání překvapila vyloženě negativně a která naopak pozitivně?

Mám ve zvyku si o navštívené zemi předem načíst co nejvíc, takže nebývám příliš překvapený. Ne vždy to ale stačí. Jednou z prvních mimoevropských zemí, jež jsem navštívil, byla Indie. První dny byly skutečným civilizačním šokem, na tuto zemi se nedá jen tak připravit. Ovšem teď už mě jen máloco vyvede z míry.  Žádnou z navštívených asijských zemí nehodnotím vysloveně negativně. Všechny mají kladné i záporné stránky, ovšem vesměs jsem o nich věděl předem, takže nebyly velkým překvapením.

Co tě na Asii baví a co tě naopak štve?

Pozitivem je obrovská rozmanitost. Konzervativní země u Perského zálivu, Indie vymykající se všemu ostatnímu, turistická Jihovýchodní Asie, nepříliš navštěvovaná Střední Asie, k tomu Čína a další. To ale přináší i nevýhody v podobě obrovského množství jazyků. Je nutné smířit se s tím, že v mnoha zemích se dorozumím jen s omezeným počtem lidí.

Galerie

[ngg src=“galleries“ ids=“27″ display=“pro_horizontal_filmstrip“]

Dost lidí zajímá, jak je finančně možné dlouhodobě cestovat. Jak si financuješ cestu ty?

Na cestách fotím a fotky pak prodávám přes fotobanky. Ty tvoří v současnosti mé jediné příjmy. Proto si také dělám přestávky v cestování, abych měl čas na zpracování fotek.

Máš z cest nějaký zážitek, o kterém můžeš říct, že byl pro tvůj život významný nebo zlomový?

Žádný konkrétní zážitek to není. Rozhodně pro mě bylo zlomové to, že jsem po troškách začal cestovat během studia vysoké školy a také to, že jsem objevil fotobanky. Tato kombinace vyústila v to, že nyní cestuji naplno.

Spousta lidí obdivuje, jak si cestovatelé dokáží najít levné letenky, ubytování a jaké všechny vychytávky mají. Mě ale naopak zajímá, jestli se ti povedl nějaký cestovatelský přešlap nebo průšvih?

Průšvih vysloveně ne. Přešlapy každý den. Denně udělám nějakou drobnost ne úplně ideálně a denně mě někdo aspoň trochu oškube. Nic zásadního. Větší nepříjemností bylo třeba to, když mě loni nepustili do letadla. Trochu jsem to nezvládl s vízy. Řešení mě stálo týden času a nějaké peníze.

Jaký ty osobně vidíš smysl v cestování? A co dává cesta tobě?

Žádný velký smysl v tom nehledám, v prvé řadě dělám to, co mě baví. Nepochybně mi to lecos dalo, naučil jsem se řešit řadu problémů, komunikovat s lidmi i dobře plánovat.

Kde teď aktuálně jsi a jaké jsou tvoje další plány? Těšíš se někdy domů, stýská se ti nebo tě láká víc život v zahraničí?

Právě teď pobývám v Dominikánské Republice. Příští rok bych se rád podíval mimo jiné do Afriky. Baví mě to všude, na cestách i doma. Když cestuji, domov mi nijak zvlášť nechybí, ale doma jsem také spokojený.

Matyáš Řehák o sobě

Rodiče mě od mala vedli k cestování. Během studia jsem začal cestovat sám a zalíbilo se mi to tak, že jsem hned po státnicích vyrazil do světa a od té doby cestuji skoro pořád. Navzdory tomu, že jsem vystudoval matfyz, věnuji se nyní cestovatelské fotografii. Navštívil jsem už 88 zemí a chuť pokračovat neklesá.

Matyáše, jeho cestování a především krásné fotky můžete sledovat na instagramu travelphotos.matyas nebo na facebooku Travel Photos Matyas.

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.