Nezastavujem aneb Jana a Jakub na půlroční cestě po Asii

Úno 1, 2019
Cestopisy & rozhovory
12 0

Častěji vyzpovídáváme sólo cestovatele, ale změna je život a tak pro vás máme rozhovor s Janou a Jakubem, kteří se vydali cestovat na půl roku do jihovýchodní Asie. Na cestě jsou od října a za sebou už mají nespočet krásných míst, zážitků a setkání. Proč se na cestu vydali, jak se jim společně cestuje a jak je možné financovat takovou cestu? O tom jsme si povídali v našem dnešním rozhovoru.

Jak vás napadlo vydat se cestovat? Bylo to dlouhodobější přemýšlení nebo spontánní nápad?

Cestování nás vždycky bavilo, už dřív jsme projeli třeba kousek Střední Ameriky, ale pokaždé nám bylo trochu líto, když jsme potkávali cestovatele, kteří byli na cestě třeba už několik měsíců, a nám se podařilo urvat v práci sotva pár týdnů volna. Samotné rozhodnutí odjet na delší dobu do Asie má lehce politický podtext:) Jednoho podzimního dne roku 2017 jsme sledovali vyhlašování výsledků parlamentních voleb, a tak trochu jsme se vsadili, že pokud získá určitá strana víc než 13%, tak se stěhujem! Nejhorší obavy se sice nenaplnily, ale ta myšlenka už v nás zůstala. Vždyť nás doma nic nedrží, tak proč ne? Rozhodli jsme se, že během roku vyřídíme, co je potřeba, a na zimu pojedeme. Pak už jsme jen koupili jednosměrnou letenku, v létě oznámili výpověď v práci a v říjnu odjeli do Indonésie.

Proč jste si vybrali zrovna Asii, co vás na ní tak lákalo? Je to vaše první návštěva Asie?

Hlavně jsme chtěli někam za sluncem, kde to nebude moc drahé, milujeme asijskou kuchyni…takže bylo rozhodnuto:) Ostrov Bali jsme už jednou v minulosti navštívili, a proto jsme naši cestu zahájili právě tady, abychom se lépe aklimatizovali.

Jak dlouho už cestujete a které země jste navštívili?

Za 3 měsíce už jsme stihli projet část Indonésie, Singapur, Vietnam, Thajsko a Myanmar.

Překvapila vás něčím některá ze zemí? Ať už to bylo pozitivní, či negativní překvapení.

Zatím převládají pozitiva. Hodně nás překvapila Barma. Pár lidí nám říkalo, že právě tam potkali nejhodnější lidi.. Tak jsme si pomysleli, jako hodnější než v Indonésii? Nebo v Thajsku? To ještě jde? Ale bylo to fakt neuvěřitelné. Třeba když nás na Silvestra místní přizvali k ohni na pláži a rozdělili se s námi o jídlo a pití. To jsou zážitky na celý život.

Které země máte ještě v plánu a jak dlouho byste chtěli cestovat?

Pokud vše půjde, jak má, čekají nás přibližně další 3 měsíce na cestě. Chtěli bychom se podívat ještě do Laosu, Kambodži a na Filipíny. Možná nakoukneme i do Malajsie, když bude čas.

Vypadáte ještě poměrně svěží, ale už nějakou dobu cestujete, stihli vás už postihnout nějaké krize na cestě?

Nenapadá nás asi nic, co by se dalo nazvat krizí.. Místní obyvatelé se k nám chovají hezky a cítíme se zdraví, to je, myslím, nejdůležitější. V partnerství přijdou chvíle, kdy je potřeba si vysvětlit, co kdo jak řekl a jak to myslel, ale my máme velmi podobné názory na život a na svět, a v důležitých věcech se shodneme a nějak se vždycky domluvíme. 🙂

Myslíte, že v páru je cestování jednodušší nebo těžší?

Všechno má své pro a proti, ale my si neumíme představit, že bychom necestovali spolu. Individuální cestovatelé jsou možná více v kontaktu s jinými cestovateli, zatímco my jako pár máme takový “svět sami pro sebe.” Spolu sdílíme zážitky a máme v sobě oporu, kdežto když člověk cestuje sám, musí spoléhat jen sám na sebe.

Galerie

Cestování a zvlášť to dlouhodobé může člověka změnit, pozorujete u sebe nějaký vývoj?

Každá taková cesta člověka mění, obzvlášť pokud jde o výlet za hranice Evropy. Nám to pomáhá si uvědomit, že se máme vlastně skvěle a že naše problémy nejsou ve skutečnosti žádné problémy. Že nám v práci někdo neodpověděl na email? Tady lidi bydlí v chatrči (v tom lepším případě) a skoro nemají co jíst. Nemají nic, a přesto si užívají každého dne. Je to takové zrcadlo nastavené naší společnosti.

Dost často se můžeme setkat i s názorem „ten/ta se půl roku někde fláká“…co myslíte vy, je to jenom flákání se nebo nebo to má nějaký smysl a prospěch pro jednotlivce i společnost?

Že bychom se flákali, to nám asi ještě nikdo neřekl. Nebo aspoň do očí ne 😀 Je to velké rozhodnutí a životní zážitek, který už se nemusí nikdy opakovat. Podívat se, jak to vypadá jinde než doma, jak lidé žijí a přemýšlejí, v tom vidíme zásadní prospěch pro nás, a nakonec i pro společnost.

Každého zajímá, jak je finančně možné dlouhodobě cestovat, jak to máte s financováním cesty vy?

Rozhodli jsme se, že na cestách pracovat nebudeme a zaměříme se na poznávání a objevování. Před odjezdem jsme rok šetřili a také se nám podařilo na půl roku pronajmout náš byt. Naštěstí je vše v JV Asii opravdu levné, takže i přes neustálé objevování nás život v Asii stojí méně než v Praze.

Kdybyste měli vybrat jeden ze zážitků, který byl zatím top, který by to byl?

Jana: Určitě nejde vybrat jen jeden… pro mě to byly výstupy na indonéské sopky a taky surfování na Bali! To jsem zkusila poprvé v životě, a dokonce mi to i docela šlo.

Jakub: Pro mě to byla čtyřdenní cesta na motorce v Ha Giang ve Vietnamu, kde se člověk dostal do krásné přírody a mezi původní obyvatele.

Děkujeme za rozhovor a přejeme šťastný zbytek cesty s hromadou dalších nádherných zážitků! 🙂

Jana + Jakub = Nezastavujem

Jsme Jana a Jakub a píšeme o svých zážitcích na půlroční cestě po JV Asii, kam jsme utekli před zimou v Praze. Primárně je naše stránka určena pro naše kamarády a příbuzné, ale jsme rádi, pokud i dalších lidem naše příhody poslouží jako inspirace nebo pro pobavení. 🙂

Janu a Jakuba můžete sledovat na jejich Facebookové stránce Nezastavujem.

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.