Sýrie: kolébka civilizace sužovaná válečným konfliktem

Led 21, 2019
Inspirace na cesty
2 0

Syrská arabská republika je země Blízkého Východu, ve které se nachází nespočet starověkých památek z doby okupace Peršany, Římany či Řeky. Také tu můžeme obdivovat islámskou kulturu, výbornou kuchyni a lidskou pohostinnost. Dnes tuto zemi známe z médií spíše v souvislosti s válkou a uprchlíky. I to je bohužel Sýrie.

Historie a současnost Sýrie

Sýrii se přezdívá kolébka civilizace a leží mezi Mezopotámií a Středozemním mořem. Území bylo velmi často okupováno jinými mocnostmi (Egypťané, Asyřané, Chetité, Římané, Peršané atd.). Alexandr Veliký vyhnal perská vojska, přinesl sem řeckou kulturu a pár desítek let Sýrie spadala pod Římské impérium. Během středověku a novověku zemi okupovala Osmanská říše, což trvalo až do 1. světové války. Nezávislou a samostatnou zemí se Sýrie stává až po 2. světové válce.

Dnes je země vyprahlá a vyčerpaná válečným konfliktem. Konflikt zhoršuje i humanitární situaci země. Dle statistik vychází, že každý 3 obyvatel odchází z domova a snaží se začít život jinde, v bezpečí. Kolaps služeb a velmi rychlý nárůst cen jsou dalšími důvody, proč se obyvatelé snaží ze země odejít. Zhruba 30 % populace je negramotná.

Cestovatelský potenciál je velký, nicméně chybí prostředky k investici. Také proto Sýrie zatím není tradiční turistická destinace. Nicméně míst k odpočinku okolo Středozemního moře je tu mnoho. Pokud uvidíte nějakou hrstku turistů, bude to pravděpodobně v hlavní městě Damašku, dále většinou turisté nejezdí.

Damašek

Damašek má dnes oficiálně dle statistik okolo 1,6 milionu obyvatel. Ale pravdou je, že to může být až 5 × více, jelikož se sem stahují uprchlíci z okolí. Damašek se řadí mezi nejstarší trvale osídlené město na světě. Stará část města je skryta za hradbami a dostanete se sem pouze přes brány. K vidění je tu mnoho mešit, vojenská pevnost, bývalá residence a paláce vlivných správců a kupců, citadela.

Pokud strávíte v Damašku několik dní, jistě uslyšíte dělostřeleckou palbu, která je tu na denním pořádku. Někdy je palba tak hlasitá, že se až klepou okna. K návštěvě frontových linií ale potřebujete speciální povolení od úřadů, které dávají jen výjimečně. V některých částech města byste ani neřekli, že tu stále probíhá válka, někdy si budete připadat jako na válečném poli. I to je dnešní Damašek. Místní si z toho ale nic nedělají, však válka tu probíhá již několik let.

Na ulicích potkáte dvě skupiny lidí – bohatí a extra chudí. Bohatí mají luxusní bydlení, mohou si dovolit chodit často do restaurací a barů. Chudí naopak bydlí se svoji početnou rodinou v zchátralém obydlí a tím, že je pro ně všechno drahé, spíše jen přežívají a doufají v lepší situaci. Z nich se velmi často stávají uprchlíci, kteří se přes Turecko snaží dostat do Evropy za lepšími podmínkami k životu. Turistu tu potkáte jen výjimečně, spíše novináře, ale také sporadicky.

Situace v Sýrii je smutná a válka tam trvá už pěknou řádku let. Někteří místní už vzdali myšlenky na lepší budoucnost, jiní stále ještě doufají.

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

http://www.martina-pecinova.cz

Ahoj všem, jsem Martina a miluji cestování! Tahle láska přišla hlavně po studijním pobytu Erasmus+, kdy jsem procestovala velkou část Balkánu, potkala jsem moc fajn lidi a začala více fotit. V zahraničí jsem se seznámila s mým manželem a společně se snažíme cestovat, jak jen to jde. Vlastním web www.martina-pecinova.cz, kam píši o našich výletech, ale i praktické rady ohledně cest atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.