fbpx

Vydejte se poznat pohostinnost a kouzlo orientálního Turecka

Říj 23, 2018
Inspirace na cesty
2 1

Turecko je nádherná země na rozhraní Evropy a Asie, která určitě stojí za návštěvu. Jen žel mnoho lidí dá přednost předsudkům a raději volí jiné destinace. Turecko toho má ale dost co nabídnout. Najdete zde nádhernou přírodu, historické památky a hory, vynikající jídlo, úžasné lidi, a hlavně tato země je pro nás Čechy velmi finančně výhodná!

Tradiční a moderní, bezpečné a pohostinné

Turecko je hranicí mezi Evropou a Asií a řekla bych, že je to takový evropský orient. V jedné části města můžete pozorovat moderní vyspělé budovy a domy a o pár ulic dále spatříte stařičký pár babiček, které sedí na ulici a prodávají vypěstovanou zeleninu. K tomu všude ucítíte vůni tureckého čaje a občas uslyšíte i ezan (svolává muslimy k modlitbě). Turecko je zemí mnoha kontrastů a v tom je kouzelné!

Pokud do Turecka vyrážíte poprvé, rozhodně se není čeho bát. I přesto, že média o Turecku nepíší nikterak pozitivní věci, Turecko je bezpečné a Turci si turistů velmi váží. Ne všichni sice ovládají cizí jazyky, ale na turistických místech se anglicky dorozumíte. A pokud ne, místní vám určitě pomůžou rukama nohama. Je zcela běžné, že při nákupech vám prodejci nabídnou zdarma čaj nebo turecký lokum pro zlepšení dne a nákupů. Turci jsou neuvěřitelně pohostinní.

Doprava v Turecku

Doprava do Turecka není nikterak složitá. Přes léto je do turistických letovisek vypraveno mnoho přímých letů z Prahy, Brna či Ostravy. Přes zimu se dostanete do Istanbulu a Ankary a poté s přestupem do dalších destinací.

Vzhledem k tomu, že Turecko je rozlehlá země, je dost časté, že část rodiny bydlí i třeba 10-15 hodin daleko. Místní dost často využívají lokální lety, jelikož cena letenky je srovnatelná s cenou autobusového lístku. Ve větších městech je místní doprava relativně rozvinutá, ale dost nespolehlivá. Pokud autobus nepřijede, místní to neberou jako nic tragického, stává se to totiž docela často. A takový Istanbul je v tomto ohledu asi nejhorší.

Tradiční turecké suvenýry

Turecko je rájem nákupů, proto je fajn si promyslet dopředu, co chcete rodině a blízkým přivést. Kromě typických turistických suvenýrů, jako jsou např. magnety, pohlednice, klíčenky nebo hrnky s nápisem daného místa se tu dají sehnat i opravdu typické turecké suvenýry. Tím myslím např. koberce, které mají v Turecku tradici již od starověku. Nebo tzv. nazar – “modré oko”. To najdete v podobě náhrdelníků, náramků, klíčenek, magnetů, obrázků prostě všude. Symbolizuje oko proroka a chrání vás před zlými pohledy. Ale předmět s tímto symbolem si nesmíte koupit, pouze dostat.

Kožené nebo keramické výrobky, starožitnosti, zlato a šperky, vodní dýmky, sladkosti nebo balíček čaje, to je jen další menší výčet věcí, které stojí za to si v Turecku koupit. Velmi kvalitní je tu také oblečení. Ale teď myslím oblečení z obchodních center z obchodů jako jsou např. LC Waikiki, Koton nebo DeFacto.

Nezapomeňte, že v Turecku platí nepsané pravidlo – smlouvat! Pouliční prodejci mají nasazené ceny vysoko a počítají s tím, že budete smlouvat. A pokud ne, tratíte na tom jen a jen vy. Pokud cenu usmlouváte o více jak 65 % nižší, poplácejte se po rameni, protože tomu se říká opravdu dobrý nákup.

http://www.martina-pecinova.cz

Ahoj všem, jsem Martina a miluji cestování! Tahle láska přišla hlavně po studijním pobytu Erasmus+, kdy jsem procestovala velkou část Balkánu, potkala jsem moc fajn lidi a začala více fotit. V zahraničí jsem se seznámila s mým manželem a společně se snažíme cestovat, jak jen to jde. Vlastním web www.martina-pecinova.cz, kam píši o našich výletech, ale i praktické rady ohledně cest atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.