fbpx

Winter Illuminations: Festival v Japonsku, který vám vyrazí dech

Pro 24, 2018
Inspirace na cesty
2 0

V Japonsku se během celého roku pořádá nespočet různých oslav a festivalů. V zimě je ale tím nejoblíbenějším světelný festival Winter Illuminations, během kterého se skoro celá země rozzáří ve světle doslova milionů barevných světel. Jestli se do Japonska chystáte v nejbližší době, anebo jakoukoliv následující zimu, nenechte si ani vy ujít tuhle dechberoucí podívanou.

První žárovičky se rozsvítily v roce 1995 ve městě Kobe během světelné show pod názvem Kobe Luminarie. Ta se pořádala na památku obětí katastrofálního zemětřesení, které Kobe zasáhlo 17. ledna téhož roku. Síla otřesu tehdy dosáhla až na 6,9 stupňů Richterovy stupnice (nejvyšší stupeň je 10). I když v historii Japonska nebylo zemětřesení zdaleka tím nejsilnějším, zahynulo během něj přes 6 000 lidí.

I přes katastrofu, kterou světelná událost připomínala, byla natolik magická, že se rychle rozšířila po celém Japonsku. Dnes se koná hned v několika městech a hromadně se nazývá Winter Illuminations. Tahle světelná podívaná se stala oblíbenou atrakcí v období Vánoc a Nového roku a každoročně si ji nenechá ujít tisíce návštěvníků z celého světa včetně samotných Japonců.

Kdy se festival koná?

Winter Illuminations se koná každý rok během zimních měsíců. Není dané jednotné datum začátku ani konce festivalu, každé město si termín stanovuje podle sebe. První LED žárovky se však zpravidla rozsvěcují už koncem listopadu v Tokiu. Další města navazují v prosinci ještě před Vánoci. Světelná show pak probíhá každý večer po setmění několik dalších týdnů, a to většinou až do svatého Valentýna, někde dokonce až do jara.

Kde můžete festival navštívit?

Miliony světel se rozsvěcuje hned v několika velkých městech napříč celou zemí. Kromě Kobe se rozzáří zahrady, parky, náměstí, ulice a budovy také v Tokiu, Osace a Kanagawě. Festivalu se účastní i města Tochigi nebo Sendai. Ty největší světelné výstavy pak najdete ve městech Nagoya a Nagasaki.

Květinové zahrady Nabana no Sato v Nagoye jsou vůbec jedním z největších světelných událostí v celém Japonsku. Miliony LED světel pokrývají obrovské pole a vyvolávají iluzi velkého moře světla.

O obrovskosti světelné show v Nagasaki vypovídá i její název Kingdom of Light (Království světla). Atrakce v zábavním parku Huis Ten Bosch ozařuje na 13 milionů světel! Návštěvníci tu mimo jiné obdivují vysoký vodopád ze světel nebo si mohou užít plavbu světelným kanálem.

Přehled všech míst, které se Winter Illuminations účastní včetně dat, cen a dalších informacích, najdete tady.

Winter Illuminations v Tokiu

Hlavní město Japonska je s více než 37 miliony obyvatel největším městem na světě vůbec. Proto je v Tokiu hned několik míst, kam můžete za Winter Illuminations vyrazit. Mezi ty nejznámější a nejnavštěvovanější patří čtvrti Shinjuku, Ginza, Midtown, Roppongi, Shibuya, Asiodome a mnoho dalších. Celý jejich seznam i s informacemi o jednotlivých místech najdete tady.

Kolik to stojí?

Protože se ve většině případech festival koná na veřejných prostranstvích, můžete ho jít zkouknout úplně zadarmo.

Existují však výjimky. Připlatíte si většinou v zahradách, zábavních parcích nebo jiných areálech, kde je běžně vstupné. Platí se tak například při návštěvě:

  • květné zahrady Nabana no Sato v Nagoye – 2 300 yenů (cca 460 Kč)
  • květinovém parku Ashikaga v Tochigi – 900 yenů (cca 180 Kč)
  • Lake Sagami Resort Pleasure Forest v Kanagawě – 1 000 yenů (cca 202 Kč)
  • nebo zábavního parku Kingdom of Light v Nagasaki – 4 100 yenů (830 Kč).

Ale naopak v Tokiu, Osace, Sendai a Kobe si tu nádhernou světelnou podívanou můžete vychutnat, aniž byste vytahovali peněženku.

Galerie

http://prosmejdimesvet.cz/

I když se tvářím jako studentka cestovního ruchu na VŠE, ve skutečnosti jsem cestovatelka a dobrodruh tělem i duší. Cestování se stalo mých životním stylem a závislostí. Po množství cest po celé Evropě jsem se vydala na tu velkou vysněnou. Na roční cestu kolem (půl) světa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.